Kaskaderzy, osoby występujące w cyrku, sztukmistrzowie – jak troszczą się o kondycję zdrowotną, aby zapewnić sobie bezpieczne warunki pracy i zachwycać publiczność?

Pokazy w cyrkach zrzeszają najczęściej sporą grupę odbiorców. Wynika to z ich niepowtarzalnego charakteru. Akrobaci mają wielki talent, który prezentują w czasie pokazów. Te nierzadko odbijają się jednakże na ich kondycji zdrowotnej.

Ryzykowna profesja

Profesja artysty cyrkowego bez wątpienia wiąże się z ogromnym ryzykiem odnoszącym się do kondycji zdrowotnej. Stąd też kondycja organizmu ma tu olbrzymie znaczenie. Jest to ponadto wyjątkowo stresująca praca, dlatego często artyści cyrkowi muszą skorzystać z porad, których udzieli poradnia kardiologiczna. Wrocław i pozostałe metropolie w Polsce mogą pochwalić się licznymi tego typu przychodniami, zapewniającymi wysokiej klasy usługi medyczne.

Kontuzje w pracy artysty cyrkowego

W zawodzie artysty cyrkowego nierzadko zdarzają się także urazy, będące następstwem rozmaitych, trudnych widowisk. Rozmaite, porywające pokazy organizowane są w całym kraju, na obszarach miejskich typu Poznań, Warszawa czy Wrocław. Badania USG powinno się zlecać przy każdej kontuzji, by być w stanie wprowadzić odpowiednie postępowanie terapeutyczne, a w razie potrzeby rehabilitację.

Podczas terapii kontuzji ważna jest także zbilansowana dieta. Pomaga bowiem w odbudowie tkanek. W związku z tym każdy artysta cyrkowy musi przynajmniej raz skorzystać z porady lekarza, którym jest dietetyk. Wrocław jest miastem, na którego terenie bez większych trudności można wyszukać tego typu usługę. Właściwie zbilansowana dieta korzystnie oddziałuje także na ogólny stan organizmu.

Profilaktyka

Każdy artysta cyrkowy musi z odpowiednią częstotliwością przeprowadzać badania profilaktyczne. W ten sposób zyska pewność, że nie zaistniały żadne przeszkody do przeprowadzania trudnych numerów na arenie cyrkowej. Kluczowa jest oczywiście morfologia krwi, ale należy też stawiać się od czasu do czasu na badanie tarczycy. Wrocław i pozostałe metropolie zapewniają dostęp do tego typu badań.

Częste badania profilaktyczne w profesji cyrkowca mają nieprzecenioną wartość. Pozwolą odpowiednio wcześnie zapobiec postępowaniu rozmaitych schorzeń, wymagających specjalistycznego leczenia. W niektórych przypadkach jest ono prowadzone jedynie w dużych miastach, typu Katowice czy Wrocław. Urolog i kardiolog też powinni znaleźć się w wykazie lekarzy odwiedzanych co jakiś czas przez cyrkowców. W ten sposób odpowiednio wcześnie wyłapią podejrzane objawy pojawiające się w organizmie, mogące stwarzać przeciwwskazanie na przykład do prezentowania numerów w powietrzu.