Kilka filmów o milionerach

Jednym z kluczowych powodów, dla których niemal wszyscy ludzie uciekają się do sfery fantazji, jest adaptacja aspiracji, jakie poza nią wydają się właściwie nieosiągalne. Nie ma co tuszować, że duża grupa z nas fantazjuje o bogactwie, acz duży majątek leży po prostu poza zasięgiem. Nie można się wobec tego dziwić, że figury z wielomilionowym dobrobytem w szeregu przypadków stanowią protagonistów rozmaitych powieści.

Jak najczęściej opisuje się osoby bogate?

Wyobrażenie milionera w filmach i pisarstwie ma prawo pójść w dwie strony. Wszystko zależy od tego, czy jego dobrobyt stanowi całkowitą część kreacji, czy jedynie tło, używane do tłumaczenia pojedynczych elementów fabularnych. W jaki sposób można się domyślić, producenci najczęściej starają się przedstawić kluczowego śmiałka w korzystnym świetle - nawet jeżeli jest to kreacja o wielu przywarach, to zawsze posiada liczne atuty, jakie je równoważą. Przedstawienie bogacza-protagonisty jako filuternego chciwca to wobec tego wyjątkowość, chyba że dane dzieło idzie w kierunku komediowym. Trafnym przykładem ma okazję być tutaj Kaczor Donald - choć przykłada on ogromną uwagę do pieniędzy, to w rezultacie nie ustanawiają one dla niego wartości autokratycznej, a bardziej zależy mu na jego siostrzeńcach oraz towarzyszach.

Bogactwo jako pomocnicza cecha głównego bohatera

Do drugiej, wzmiankowanej kategorii należą figury, jakie po prostu są zasobne, a trop ten nie tworzy centralnego szczegółu ich sylwetki. W większości wypadków są to osoby, jakie po prostu urodziły się w majętnej rodzinie, a dostęp do nieomalże bezgranicznych zasobów walutowych wydaje im się po prostu czymś oczywistym oraz nie przykładają one do własnego dostatku większej uwagi. W gruncie rzeczy są to zwyczajni ludzie, różniący się jedynie tym, że obracają się w nieco wyższych obszarach. Wbrew pozorom, bez trudu się z takim protagonistą utożsamić, a równocześnie w pewny sposób go admirować. Intencja takiego zabiegu jest dość stereotypowy - zarządzając wielkim majątkiem, kreacja taka ma prawo podróżować po świecie, a wydatki nie stanowią większego problemu w trakcie jej przygód, zapewniając luźny rozwój akcji.