Kreatywne wykorzystanie styropianu

litery ze styroduru

Styrodur to tworzywo, z jakiego da się wykonać interesujące aranżacje, o czym nie każdy wie. Przygotowane ze styropianu elementy chętnie robią osoby, zajmujące się projektami w obrębie nurtu DIY, bo są one trwałe i dodatkowo wyjątkowo niebanalnie się prezentują. W wielu wypadkach mogą również być szkieletem w dużych pracach, wykonanych z innych tworzyw, na przykład papieru, bez potrzeby zamieszczania ich na drutach.

Jeśli w takim razie ktokolwiek wywnioskuje, że cięcie styropianu jest perfekcyjnym zamysłem na przygotowywanie różnych rzeczy, to powinien spróbować. Dobrze będzie wówczas zdecydować się na styropian XPS, różniący się od standardowego rodzaju tym, że nie składa się z kulek, lecz ma piankową strukturę, jaka się nie rozsypuje. Jako, że jest to tworzywo sztywne, to wykorzystując nóż do styropianu da się go bardzo prosto rozcinać, a następnie prosto w nim tworzyć, używając powszechnie stosowany, ostry nóż warsztatowy.

Z takiego typu tworzywa można wykonać różne dekoracje, w zależności od tego, jakie ma się plany. W czym mogą się przydać też pewne akcesoria budowlane, na przykład kątownik lub druty. Są to na przykład: rama do lusterka w kształcie promieni, przeróżne ozdoby na Wielkanoc, ozdoby na urodziny, stylowe elementy do firmy, bądź również dekoracje na zabawę weselną, przykładowo oryginalne rekwizyty do sesji zdjęciowej. Tymczasem decydując się na to, żeby uformować ozdoby w tradycyjnym styropianie, warto sięgnąć po nóż elektryczny do styropianu. Zagwarantuje on łatwe cięcia pomimo ”kulkowej” budowy. Styropian ma parę atutów: jest niekosztowny, ogólnie dostępny, a także jest raczej nietrudny w obróbce. Znaczy to, że nie tak sporym wydatkiem możliwe staje się zrobienie takich elementów dekoracyjnych, jakie ktoś sobie zaplanował.

Nawet osoby, jakie w rękodziele są amatorami, nie będą miały trudności, żeby styrodur uformować, łączyć, lub pomalować. Do bardziej skomplikowanych projektów sprawdzi się siatka elewacyjna, na jakiej łączone fragmenty prosto się montuje. Podczas pracy liczy się również właściwe doświetlenie, żeby porządnie dopracować każdy szczegół. Więc lampa led budowlana będzie pomocna. Zrobienie interesujących elementów dekoracyjnych ze styropianu jest współcześnie popularnym kierunkiem.