Możliwości wykorzystania betonu architektonicznego

Dzisiejsza sztuka nie unika użytkowania najrozmaitszych surowców, szczególnie rzeźba. Eksponaty kreowane są dosłownie ze wszystkiego i w rozmaitych ujęciach. Od tradycyjnych gipsowych lub drewnianych płaskorzeźb, po metalowe konstrukcje. Asystująca człowiekowi od zawsze forma sztuki występuje w każdej przestrzeni i niezupełnie prezentuje wyłącznie dzieła sztuki. Gdzie w zwykłym życiu można zobaczyć sztukę, choć nie pojmujemy tego w ten sposób? Jaki budulec posiada tak szerokie zastosowanie?

Beton architektoniczny, gdyż o o niego chodzi, jest na różne sposoby wykorzystywany w wielu przestrzeniach. Jego szczególne cechy plastyczne i wytrzymałościowe przynoszą nie tylko interesujący wynik ozdobny, ale też służą pożytecznie. Przykładem może być beton elewacyjny. Wiele budowli, szczególnie starych, jest wykańczanych właśnie nim. Wspaniale modelowane zwieńczenia zachwycają, a równocześnie asekurują budynek przed czynnikami pogodowymi.

Pokrewne przeznaczenie posiada beton dekoracyjny. Mimo że jest użytkowany szczególnie na rzecz ciekawego efektu, posiada dodatkowo określone właściwości praktyczne. Tytułem przykładu stosowany na ścianie w domu, w skutek swoich właściwości, pozwala dbać o estetyczny wygląd ścian przez długi czas, bez konieczności farbowania. Ponadto to jakby nie patrzeć beton, tym samym sam w sobie jest solidnym materiałem. Ergo - zamontowanie go na ścianie potrafi ją dodatkowo zabezpieczyć.

Nadzwyczaj intrygującym użyciem są donice z betonu architektonicznego. Odnośnie do ukształtowania i barwy de facto nie ma przeszkód. Całokształt jest zależne od wizji twórcy oraz lokalizacji wykorzystania. Nierzadko tego rodzaju dzieła dane jest zobaczyć w parkach, obszernych firmach, a nawet na nagrobkach. Poza donicami, formą która pozostaje tak przeciętna, że nie zwraca na siebie uwagi są płyty betonowe (przykładowo na podjazd). Możność uformowania każdej faktury daje niejednokrotnie intrygujące wyniki, dzięki jakim obszar nie wygląda ponuro. Dodatkowo świadomie ukształtowana chropowata nawierzchnia płaszczyzny w niejaki sposób jest zabezpieczeniem – chociażby po deszczu nie jest tak bardzo śliska jak równa. Te właściwości sprawiają, że beton architektoniczny idealnie nadaje się na schody, wykonywane są z niego stopnie betonowe, solidne i estetyczne.

Jak wynika z powyższego zastosowanie betonu dekoracyjnego jest nadzwyczaj obszerne. Przez jego zastosowanie każda przestrzeń, jaką i tak należy zagospodarować, zyskuje czar, jednakże nie traci na praktyce. Mało tego awangardowi artyści bardzo często wyszukują alternatywy ekspresji, jaka nie będzie zamknięta w murach. Beton architektoniczny daje im taką okazję.

Tags: