Co czytać, by mieć wiedzę o polityce?

Aby zostać mądrym obywatelem, trzeba zdobyć wiele doświadczenia, dobrze także czytać różne wartościowe lektury. Idealnie rozpoczynać naukę jako dziecko, czytając literaturę dostosowaną do najmłodszych. Trzeba także wiele dyskutować z dziećmi i młodzieżą o aktualnej sytuacji i o polityce - tak, aby nastolatek wiedział, jakie są kompetencje prezydenta oiraz rozumiał różnice między prawicą i lewicą. Jak mówić o świecie, jakie książki proponować, aby zdobyć wiedzę przydatną każdemu obywatelowi? W końcu wybory prezydenckie mają miejsce z regularnoscią - prędzej czy później trzeba wziąć w nich udział.

Rynek księgarski stał się teraz dużo bardziej różnorodny niż jakiś czas temu. Istnieje coraz więcej pozycji, jakie objaśniają gruntownie, co to jest polityka, a oprócz tego odpowiadają na bardziej szczegółowe wątpliwości. A oprócz tego są dostosowane do poziomu młodego czytelnika! W łatwy sposób wyjaśniają, jakie są komptencje prezydenta, co to jest wotum zaufania (oraz wotum nieufności) oraz, a także jak się odbywają wybory prezydenckie. Bardziej skomplikowane lektury powinny być przeczytane przez rodziców młodego człowieka, aby mogli go wprowadzić w świat pełnoletnich ludzi. To szczególnie istotne przy nastolatkach, bo oni w krótkim czasie otrzymają prawo wyborcze. Powinni posiadać wiedzę, jak organizuje się wybory prezydenckie. Warto rozpalić w nich polityczną świadomość - wszak polityka oddziałuje na rzeczywistość każdego człowieka. Młody człowiek sam winien się ciekawić, jaki program przedstawia przykładowo Szymon Hołownia czy Andrzej Duda. To ważne, aby od najmłodszych lat towarzyszyła mu ciekawość świata i pociąg do kwestionowania oczywistości.

Nadchodzące wybory prezydenckie są dobrą okazją do dyskusji z dziećmi, lecz nie jedynie - warto prowadzić dialog także ze znajomymi, bo sporo pełnoletnich nie interesuje się polityką. Nie wiedzą nawet, kim są kandydaci na prezydenta. Nie mają pojęcia, że do puli dołączył Rafał Trzaskowski, ani że Jarosław Kaczyński nie jest prezydentem.

Na nieszczęście w Polsce dominuje przekonanie, iż od polityki należy trzymać się z daleka. Ale to bardzo błędne przeświadczenie. To dlatego to wartościowe, że w sklepach można znaleźć lektury, jakie wprowadzają w to zagadnienie zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wszak to one kiedyś dojrzeją i będą decydować o losie Polski - biorąc udział w wyborach prezydenckich.