Lektury na temat uprawiania sportu – czy warto po takowe sięgać?

księga

Sport to temat nieobcy społeczeństwu od niepamiętnych czasów, nie można więc policzyć, ile książek na ten temat napisano. Rodzajów takiej twórczości jest mnogość, niektóre publikacje bywają autobiografiami sławnych sportsmenów, inne bywają poradnikami dla amatorów, próbujących się w konkretnej dyscyplinie.

 

Taka książka może stać się także świetną beletrystyką przygodową, jeżeli przykładowo przedstawia ona przetrwanie w trudnych okolicznościach pogodowych ekipy alpinistów albo mówi ona o przejściach dzieciaków w trakcie wyjazdu narciarskiego i niesamowitych zdarzeniach na stokach. Ogólnie super pomysłem może być nagranie kamerką całego zjazdu po stoku, ekstremalnych skoków, bądź też zwyczajnego rekreacyjnego zjazdu, a następnie podsunięcie własnego wideo jakiemuś pisarzowi, który nie będzie musiał wychodzić z domu, by napisać doskonały podręcznik.

 

Pozycje o sporcie mogą być czasami mniej, czasami bardziej wciągające. Takie, spisane przez coacha, który wyłącznie podkreśla w każdym rozdziale wagę regularnych ćwiczeń, nie zawsze muszą wciągnąć. Pozostałe, na przykład w formie książek motywacyjnych, także mogą nie spełnić oczekiwań odbiorcy. Aczkolwiek chwytając za życiorys pięściarzy, bijących się od dziecka na podwórkach, literaturę o światowej sławy futbolistach, pływających w dobrobycie, bądź też o sportowcach, tych, co zjeżdżają z kamerami górskimi trasami w rozmaitych warunkach atmosferycznych, a w górach staczali walkę o przeżycie – takie opowieści mogą być wbijające w fotel!

 

Nim się więc wybierze publikację o sporcie, należy sobie uświadomić, czego się po niej spodziewa. Jeśli chcemy adrenaliny – poleca się zdecydować się na historię alpinistów albo książkę o skialpinizmie, który jest powiązaniem wspinaczki zimowej, łażenia w pełnym osprzęcie i zjazdu stokami w trakcie rozmaitej pogody. Jeśli marzy się o skoku na nartach, ale nie posiada się odpowiedniego doświadczenia by tego spróbować – przeczytanie powieści na temat takiego sportu w połączeniu z obejrzeniem wideo z kamerki z faktycznego miejsca zdarzenia powinno zadowolić niejednego spragnionego ekstremalnych przeżyć czytelnika.