Jak aranżacja wnętrza wpływa na odbiór sztuki?

Urządzenie placówki kulturowej czy sportowej to nie lada wyzwanie. W zależności od przeznaczenia elementy wykończenia muszą być estetyczne. Biorąc pod uwagę, że miejsca takie jak teatr czy siłownia to z reguły duże przestrzenie, rozwiązania w nich zastosowane powinny być również praktyczne. Jak połączyć te dwie cechy? Jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzą?

Teatr czy kino to miejsca, w których poza obrazem ważny jest dźwięk. Co za tym idzie niezwykle istotna jest w nich akustyka. Dlatego są one wysokie. Z drugiej strony oczekujemy, że będą ciekawie wykończone. Przy takiej przestrzeni nie jest to łatwe. Korzystnym rozwiązaniem jest zatem beton architektoniczny. Jego właściwości plastyczne pozwalają uzyskać ciekawy efekt, a materiał sam w sobie umożliwia odpowiednie rozprowadzanie dźwięku. Betonowe płytki elewacyjne mają dodatkowy atut – prostotę. Dla widza najważniejszy jest seans. Minimalistyczne wykończenie nie zaburza jego odbioru.

Wyjątkowym miejscem do wykończenia są biblioteki. Świątynia słowa musi oddawać wyjątkowość przechowywanych w niej treści. Często wykorzystywane jest w niej drewno, ale ze względu na zbyt dużą eksploatację lasów, powoli się od niego odchodzi. Stąd coraz częściej można w nich spotkać beton dekoracyjny grc. Dzięki swojej niezwykłej elastyczności oraz możliwości koloryzowania, nadaje się na ściany, jak i regały. Idealnie podkreśla to co najważniejsze, czyli książki.

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku siłowni. Najczęściej są one utrzymane w stonowanym stylu i niejednokrotnie posiadają duże okna. Trzeba jednak przyznać, że ćwiczenie w ciekawej aranżacji jest przyjemniejsze. Odpowiednio dobrany beton dekoracyjny na ścianę pozwala odprężyć umysł. Szczególnie pozytywnie wpływa to na amatorów. Dzięki takiej aranżacji wysiłek fizyczny kojarzy się bardziej z przyjemnością. Beton dekoracyjny w siłowni to również łatwe utrzymanie czystości.

Aranżacja placówki kulturowej czy sportowej to wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Uzyskanie wszystkich przy wykorzystanie jednego rozwiązania może wydawać się trudne, jednak nie jest niemożliwe. Wystarczy się rozejrzeć, aby znaleźć idealny pomysł.